Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Çin Direktörü Huıjing Zhang ile Bir Söyleşi

Okulumuzdaki Konfüçyüs Enstitüsü’nün birçok olanaklarından faydalanan bir öğrenci olarak, Çince dil eğitimleri, Çin Yaz Kampı ve de düzenlenen konferanslar olsun, Enstitü’nün Çin Direktörü 张慧晶 (Huijing Zhang) ile bir röportaj yapmaya karar verdim. Röportaj aslından tarafımca Türkçe’ye çevirilmiştir, olası hatalar şahsıma aittir.

BAL: Zhang hocam merhabalar. Öncellikle kendinizi okuyucularımıza tanıtır mısınız?

ZHANG: Merhaba, ismim Huijing Zhang, Yeditepe Üniversitesi bünyesinde bulunan Konfüçyüs Enstitüsü’nün bu yılın Nisan ayından beri Çin direktörüyüm. Buraya gelmeden önce Kolombiya’daki Konfüçyüs Enstitüsü’nde uzun bir süre aynı görevi yapmaktaydım.

BAL: Peki bize üniversitemizin Konfüçyüs Enstitüsü hakkında bilgi verebilir misiniz?

ZHANG: Tabii ki, bizim enstitümüz 27 Eylül 2017 tarihinde resmi açılış töreni ile faaliyete geçmiştir ve Türkiye’de açılmış olan en genç Konfüçyüs Enstitüsü olmuştur. Geçtiğimiz Eylül ayında ikinci yaşımızı kutladık. Bizim dışımızda İstanbul’da Boğaziçi ve Okan Üniversite’sinde, Ankara’da ise ODTÜ’de Konfüçyüs Enstitüleri bulunmaktadır. ODTÜ Konfüçyüs Enstitüsü Türkiye’nin en eski Konfüçyüs Enstitüsü’dür, 2019 yılında tam 10. yaşını doldurmuştur.

BAL: Biraz da geçen ayın sonunda düzenlediğiniz “Çin Kültür Haftası” hakkında bize bilgi aktarabilir misiniz? Bu etkinliğin düzenlenmesinin sebeplerinden ve neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

ZHANG: Çin Kültür Haftası’nı sadece biz değil, dünya çapındaki bütün Konfüçyüs Enstitüleri kutluyor aslında. Bunun sebebi ise Konfüçyüs’ün doğum tarihinin 27 Eylül olması, ki daha önce belirttiğim gibi bizim enstitümüzün resmi açılışı da bu tarihte yapılmıştır. Etkinliklerimizin içeriğine gelecek olursak, öncelikle 23 Eylül Pazartesi günü Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun Bomontiada’da düzenlemiş olduğu Çin Kültür Günü etkinliğinde yer aldık. Bizim buradaki görevimiz katılımcılara Pekin Operası hakkında bilgi verip opera maskeleri ve boya malzemeleri dağıtarak onlara opera maskelerinin nasıl boyandığını göstermekti. En güzel maskeyi yapana ödül takdim ettik. Etkinliğe İstanbul Valisi ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu gibi önemli isimler de katıldı.

BAL: Bu etkinliği takip eden günlerde üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden biraz bahsetmek ister misiniz şimdi de?

ZHANG: Elbette. 24 Eylül Salı günü Paris’teki NEOMA Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Haiyan Zhang’ı (张海燕)üniversitemizde ağırladık, kendisi aynı zamanda NEOMA Konfüçyüs Enstitüsü’nün direktörüdür de. Profesör Zhang bizlere Çin’in Avrupa ülkelerinde geçmişten bugüne yaptığı büyük çaplı yatırımlardan, Avrupa’nın yakın zamanda denetim mekanizmalarında yaptığı değişikliklerden ve bunun doğrultusunda gelecekte Çin’in nasıl bir strateji takip edeceğinden bahsetti. Bunun yanı sıra katılımcılarımızın soruları doğrultusunda Çin ve Türkiye ekonomik ilişkileri hakkında da bizi bilgilendirdi. 25 Eylül Çarşamba günü ise okulumuzda iki büyük Çin kökenli firma, HUAWEI ve ICBC’nin Türkiye Bölge Merkezi’nin İnsan Kaynakları Müdürlerini ağırladık. Bu iki firma yetkilileri bizim için öncellikle firmalarının küresel önemini ve başarılarını anlatan sunumlar yaptılar. Ardından işe alım süreçlerinden, potansiyel çalışanlardan beklentilerinden, bunun karşılığında işe girenlerin faydalanacağı olanak ve imkanlardan bizlere bahsettiler ve de iletişim bilgilerini öğrencilerimizle paylaştılar.

BAL: Kültür Haftası’nın son gününde ise Çin çayı gösterisi ile Çin hat sanatı ve resim eğitimi yapmıştınız, doğru mu hatırlıyorum?

ZHANG: Doğru hatırlıyorsun, 26 Eylül Perşembe günü Güzel Sanatlar Fakültesi Binası’nın giriş katında bulunan avluda Xiaoyi Zhang hoca ziyaretçi öğrencilerimize Çin çayının geleneksel hazırlanışını gösterdi. Çin’in binlerce yıl öncesine dayanan geleneğinin bir parçası olan Çin çayının hazırlanışı ve sunumu ile ilgili bilgiler verdi ve katılımcılara çay ikram edildi. Eş zamanlı olarak düzenlenen diğer etkinlikte ise Çin hat sanatı hocası katılımcılara hat sanatı ile ilgili bilgiler verdi; dileyen öğrenciler fırça ve kağıt ile hat sanatı yapma fırsatı yakaladı.

BAL: Peki Konfüçyüs Enstitüsü’nün zaman zaman düzenlediği bu tarz etkinliklere katılım sağlamak dışında okuyucularımız başka nelerden faydalanabilir?

ZHANG: Bizim en temel olarak sağladığımız olanak Yabancı Diller Yüksek Okulu iş birliğiyle öğrencilerimize Çin dili eğitimi vermektir. Bu doğrultuda kredili veya kredisiz serbest seçmeli olarak dil eğitimini alanında son derece deneyimli hocalarımız 李伟丽 (Weili Li) ve 张潇逸 (Xiaoyi Zhang)’dan ders alabilirler. Bunun dışında haftanın belli günlerinde Çin hat sanatı ve Taiji eğitimlerimiz de düzenlenmekte. Son olarak Yeditepe Sürekli Eğitim Merkezi kapsamında hafta içi akşam saatlerinde ücretli olarak Çince Dil Kursu da vermekteyiz, ki bu kursa üniversite dışından da öğrenci almaktayız. Yeditepe Üniversitesi öğrencilerine ve çalışanlarına ise belli bir miktarda indirim sağlanmakta.

BAL: Son olarak Konfüçyüs Enstitüsü’nün Çin’de okumak isteyen öğrencilere sunduğu imkanlara da değinir misiniz?

ZHANG: Konfüçyüs Enstitüsü’nün, Çin hükümetinin, ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun sağladığı çok sayıda burs imkanı bulunuyor. Örnek olarak Çin’de 1 veya 2 dönem burslu olarak öğrenci değişim programına katılma, 1 yıl Çin’de Çince dil eğitimi alma, ya da lisans/yüksek lisans/doktora yapma gibi birçok imkân gösterilebilir. Başvurulmak istenen bursa göre koşullar değişiyor, her biri için belli bir HSK (Çince Seviye Belirleme Sınavı) sonucu gerekiyor.

BAL: Benim de eklemek istediğim şahsen faydalandığım Nankai Üniversitesi ile iş birliği içerisinde düzenlenen iki haftalık yaz kampı olacak. Bu programın başvuru koşulu en azından 1 kur Çince alıp başarıyla geçmiş olmak. Ardından yapılan değerlendirmeler sonucunda seçilen öğrenciler Çin’de bulunan anlaşmalı üniversitemiz Nankai Üniversite’sinde yazın 2 haftalığına hızlandırılmış Çince dil eğitimini tam burslu (eğitim ücreti, konaklama, yeme-içme ve tüm kültürel aktiviteler dahil) olarak alabiliyorlar. Şahsen Çin Seddi, Yasak Şehir, Yaz Sarayı, Tian’anmen Meydanı gibi Çin’in en büyük kültürel miraslarını görme şansı elde ettim bu program sayesinde, Çince bilgime de çok büyük katkıları oldu.

ZHANG: Evet, Çin Yaz Kampı, Yeditepe Üniversitesi’nin Nankai Üniversitesi ile yürüttüğü önemli anlaşmalardan birisi.

BAL: Bize değerli vaktinizi ayırdığınız için size çok teşekkür ediyoruz.

ZHANG: Enstitümüze ziyaretinizden dolayı biz de size teşekkür ederiz! Kültür ve eğitim alanında düzenleyeceğimiz etkinliklerimizde tekrar görüşmek dileğiyle!